Genel

Muşta Fiyatları 2022

Muşta almak istiyorum diyen kişiler tarafından ilk adım olarak muşta fiyatları araştırılmalıdır. Oldukça fazla çeşidi olan muştalar, birçok etkene göre fiyatlarında değişiklik görülebilen eşyalardır. Muştanın malzemesi, rengi, desenleri vb. gibi birçok etkene göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Kişiler, muşta satın almadan önce ilk olarak kendi beğendikleri muştayı bulmalıdırlar. Muşta fiyatları genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Brownin Kuru Kafa Muşta: 145 TL
  • Tek parmak muşta: 72 TL
  • Paslanmaz demir dekoratif amaçlı muşta: 85 TL
  • Katlanabilir paslanmaz yüzük muşta: 95 TL
  • Kelebek kırmızı oto muştalı çakı: 193 TL
  • Katlanabilir yüzük muşta: 95 TL

Belirtilen fiyatlar ortalama olup kişinin bulunduğu ile, eşyayı satın alacağı kişiye göre de değişiklik gösterebilir yapıdadır.

Muşta Nedir?

Muşta genellikle metallerden imal edilen ve parmakların, üzerinde bulunan deliklerden içeri geçirilmesi ile birlikte takılan yumruğun etkisini arttırmak amaçlı saldırı ve savunma silahıdır. Amerikan İç Savaşı ve Dünya Savaşları’nda sıkça kullanılan bir ateşsiz silahtır. Günümüzde sert plastik dahil olmak üzere birçok maddeden yapılan muştalar farklı fiyatlara sahiptir. Muşta fiyatlarını etkileyen en önemli unsur da muştanın yapıldığı malzemedir. Bu sayede muştanın etkisi arttırılmış olur.

Muşta
Muşta

Muşta Yasak Mı?

Muşta kullanımının yasak olup olmadığı çoğu kişi tarafından merak edilmektedir. Taşınması, alınması ve kullanımı dünyanın hemen hemen her ülkesinde yasaktır. Ülkemizde de muşta kullanımı devlet tarafından yasaklanmıştır. Fakat bu duruma rağmen Asya ülkelerinde muşta üretimi tüm hızı ile devam etmektedir. Amerika’nın bazı eyaletleri, Fransa ve Portekiz gibi ülkelerde ise muştanın taşınması dahi ciddi bir suçtur. Ülkemizde ise 6136 sayılı kanuna göre muşta kullanımı, bulundurulması ve taşınması yasaktır. Ülkemiz sınırları içerisinde muşta, ateşsiz silahlar kategorisinde yer almaktadır. Fakat yine de Asya yapımı bazı muştalar bit pazarlarında ve sokak satıcılarında bulunmaktadır. Muşta satmak da yasaktır ve kişilerin başına yakalanmaları durumunda ciddi sorunlar açabilir.

Muştanın Tarihi

Muştanın tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. 18. Yüzyılda üretilmeye başlanan muştalar son derece farklı çeşitlere sahiptir. Antik eşya olarak da geçen eski muşta fiyatları yüzlerce dolara varan fiyatlardadır.

YouTube video

İlginizi Çekebilir: Çilingir Fiyatları

İlginizi Çekebilir: Altın Arama Dedektörü Fiyatları

İlginizi Çekebilir: Caraskal Fiyatları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu