Yiyecek

Bottarga Fiyatları 2022

Bottarga fiyatları 2022 yılında en çok merak edilen fiyat türlerinden biri olmayı başarmıştır. Mutfaklarımızın yükselen yıldızı olan Bottarga fiyatları ortalama olarak 600 TL civarındadır. Detaylı bir araştırma yapılarak daha uygun fiyatlar ile bulunması da mümkündür. Bahsedilen fiyat ortalama bir fiyattır.

Bottarga, son zamanlarda oldukça fazla popüler olmaya başlayan bir yiyecek türüdür. Balmumu ile yapılan bu yiyecek, tadan herkesin oldukça beğendiği değişik bir yemek türüdür. Kefal havyarı olarak da bilinen bottarga, tamamen doğal olarak yapılan nadir yiyecek türlerinden biri olmayı başarmıştır. İnsan sağlığı için de oldukça faydalı olan bu yiyecek ile birlikte kişiler kolaylık ile karınlarını doyurabilirken aynı zamanda sağlıklı şekilde beslenmiş olurlar.

Özellikle televizyondaki yemek yarışmalarında oldukça sık tercih edilen Bottarga, ününü bu şekilde kazanmayı başarmıştır. Bu yemek ile birlikte çoğu yarışmacı ödüller almış ve yemeğin ülkemize tanıtılmasına katkıda bulunmuştur.

Bottarga Nedir?

Bottarga en genel tanımı ile kefal balığı yumurtasıdır. Kefal havyarı olarak da bilinen bottarga balmumu ile dışı kaplanarak yapılan bir yemek türüdür. Bottarga fiyatları diğer yemek türlerine göre oldukça pahalı olsa da tadı ve sağlıklı oluşu sebebi ile ülkemizce de tercih edilmeye başlanmış bir yemektir.

Bottarga, aslen Tunus mutfağının bir ürünü olsa da zaman içerisinde tüm Akdeniz ülkelerinin mutfağına girmeyi başarmıştır. Bu sayede kişiler kolaylık ile bottarga bulup yiyebilmektedir. Kefal havyarı, balmumu ve tuz bu yemeğin yapılması için yeterli malzemelerdir.

YouTube video

Bottarga
Bottarga

Bottarga Nasıl Yapılır?

Bottarga yapılışı ile birlikte bu yemek denenebilir. Aynı zamanda yemeği çok seven kişiler de kolaylık ile evlerinde bu yemeği yaparak yiyebilirler. Yemeğin hazırlanması için önce havyarlar soğuk suda yıkanmalı ve ardından tuza yatırılır tekrar yıkanıp kurutulmalıdır. Ardından yine tuza batırma ve yıkama kurutma işlemleri yaklaşık olarak 3 – 4 kez tekrarlanmalıdır. Yumurtalar 2 – 3 gün güneş altında bekletilmeli ve renkleri kahverengiye döndüğü zaman sıcak haldeki balmumuna daldırılmalıdır. Ardından dış yüzeydeki balmumunun donması beklenir. Son olarak balmumu donduktan sonra yemek dış yüzeyi soyularak yenilebilir. Bottarga fiyatları evde yapıldığı zaman daha ucuza gelse de oldukça detaylı bir hazırlanma süreci vardır.

İlginizi Çekebilir: Bim Ton Balığı Fiyatı

İlginizi Çekebilir: Bim Künefe Fiyatı

İlginizi Çekebilir: Bim Süt Fiyatları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu